Politika v USA


Politika v Spojených štátoch amerických je systém federálnej republiky, ktoré majú mocenské kompetencie rozdelené medzi medzinárodnú stranu a jednotlivé štáty. Vzhľadom na veľkú rozlohu Spojených štátov amerických a množstvo menších štátov, vláda a politika musia zabezpečiť, aby kompetencie a vláda fungovali ako jeden celok v jednotlivých štátoch. Kongres USA sa skladá z 2 komôr. Zabezpečuje senát a snemovne reprezentantov. Senát má 100 členov, pričom každý štát prispeje 2 členmi. Snemovňa reprezentantov je založená na počte 435 členov, kde počet je rozdelený podľa populácie rôznych menších štátov.

 

prrezident

 

Hlavou štátu podobne ako na Slovensku je prezident. Výber prezidenta prebieha každé 4 roky prostredníctvom volieb. Prezident má veľmi široké právomoci, vrátane práva veta, ktoré schvaľuje kongres. Práve z hľadiska prezidentských volieb je v poslednej dobe USA často v politike skloňovaná po celom svete. Podľa volieb sa očakáva rozuzlenie konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. S blížiacimi sa voľbami sú takisto spojené rôzne škandály ako napríklad atentát na jedného z kandidátov Donalda Trampa. Politický systém Spojených štátov amerických je prevažne o dvoch stranách.

 

prezident

 

Dominuje demokratická strana a Republikánska strana. Tieto strany majú odlišne platformy a názory. Majú rôzny názor na ekonomiku, sociálne zázemie či zahraničnú politiku. Pri interpretácii ústavy a zákonov má veľkú moc súdna moc. Súdny systém v USA je na čele s najvyšším súdom a hra kľúčovú úlohu pri riešení zákonov. Súd môže vyhlásiť zákony za neústavné. Spojené štáty americké v aktuálnom období riešia výzvy v podobe zdravotnej starostlivosti či migrácie populácie. Často riešenými otázkami sú zmeny klímy či kontrola zbraní. Najmä rasové a sociálne nerovnosti spolu s používaním zbraní v USA sú častokrát príčinou rôznych úmrtí.